ŽIVOTOPIS

Dana Emingerová
(*1961 v Benešově)
Novinářka a spisovatelka Dana Emingerová si získala profesionální jméno v dobách popularity časopisu Mladý svět reportážemi, cestopisy a zejména portrétními rozhovory se známými osobnostmi. Její interview s Václavem Havlem přetiskl i prestižní americký list New York Review of Books. Po roce 1989 sestavila v souboru Co dělají bývalí řadu rozhovorů s čelními politiky komunistické éry, které odhalovaly jejich povahu a způsob myšlení.
Po stážích na francouzské univerztě Université Lille Nord de France (1990) a v zahraničních médiích - v pařížské redakci rozhlasové stanice Evropa 2, v časopisech Le Nouvel observateur a L´Hebdo a švýcarských novinách 24 heures (1990-1991) se stala nezávislou publicistkou. Od roku 1993 se zabývala též PR a stala se šéfredaktorkou několika firemních periodik – např. Citroen Aktuality, magazín Elegant společnosti ZČE, časopisy firmy Siemens (Se zóna a Aktuality) a ÚJV Řež (Jaderník). V roce 2004 přijala nabídku na pozici vedoucí interní komunikace v ČEZ, kde založila zaměstnanecký magazín ČEZ News, který několikrát získal medailové ocenění ve Zlatém středníku. V roce 2006 odešla do ČSA na pozici ředitelky interní komunikace a šéfredaktorky palubního časopisu ČSA Review. V roce 2008 manažerskou práci v polostátních firmách opustila a vrátila se k tvůrčí práci – publicistice a psaní knih. Jejím knižním debutem byl podíl na dokumentu o „zázračné“ rehabilitační sestře Ludmile Mojžíšové (Grada 1996), samostatně napsala šest knih. Jako publicistka píše pro MF Dnes a IDNES reportáže, investigativní články a cestopisy, příležitostně spolupracuje i s dalšími redakcemi (Marianne, Právo, Český rozhlas). Od února 2014 připravuje každý všední den fejetony pro rozhlasový pořad Apetýt brněnského studia Českého rozhlasu. Publikuje též v zahraničních médiích. Např. její interview s kapitánem Schettino ze ztroskotané lodi Costa Concordia otiskly či citovaly noviny i ve Švýcarsku, Velké Británii a Švédsku. Od srpna 2014 je reportérkou časopisu National Geographic, který jí v roce 2020 udělil cenu Best Edit za reportáž Tajemný Vyšehrad.

Dana Emingerová je žákyní dlouhodobých kurzů tvůrčího psaní Arnošta Lustiga, které převzala. Semináře PSANÍ PODLE LUSTIGA podle metody slavného spisovatele pravidelně organizuje v Praze, v Brně i v rámci časopisu National Geographic a Akademie ČTK. Organizuje literární dílny na různých místech republiky. Výsledkem jsou konkrétní realizace: Stamichmanova stezka pod Králickým Sněžníkem či dialogy pro zámecké prohlídky na zámku Loučeň. A také několik knih, které Dana napsala spolu se svými žáky. Učí výstižné psaní na dlouhodobých kurzech i ve firmách (Česká spořitelna, pojišťovna UNIQA, ČEZ atd.), patří mezi ně i Národní muzeum, kde se podílí na textech přírodovědných expozic nově zrekonstruované historické budovy na Václavském náměstí.

Dana Emingerová žije v Praze spolu se svým manželem, novinářem Petrem Pravdou, se kterým má tři syny. Její mladší sestra Eva je jazzová zpěvačka a bývalá úspěšná volejbalová reprezentantka. Právě s ní se Dana stala juniorskou vicemistryní ČR v dorosteneckém volejbale (1979). Od roku 1990 osm let pracovala ve výboru Mezinárodního klubu lyžujících novinářů SCIJ jako vice-prezidentka. Několikrát vyhrála lyžařské závody na světových novinářských setkáních SCIJ (1988, 1991, 1993, 1994, 1995).KNIHY:
Téměř všechny knihy Dany Emingerové ilustroval David Vávra.Křty Daniných knih moderuje rozhlasový reportér Jan Pokorný a hudebně doprovází sestra Eva Emingerová, na jejíž recitálech v Divadle Semafor Dana též často vystupuje.

VIDEO ZDEODKAZY:

http://emingerova.blog.idnes.cz/
http://vice.idnes.cz/novinari.aspx?idnov=2204

Blog posluchačů Kurzů tvůrčího psaní podle Arnošta Lustiga  |  www.psani-podle-lustiga.cz

Dana Emingerová © 2014, all rights reserved. Design by BARBARA PIVEČKOVÁ - BARBARA DESIGN, Code by FILIP HORÁK